Parafia pw. WNMP
ul. Skoworody 6
80-700 Złoczów
obł. Lwowska
SPOWIEDŹ
Każdego dnia pół godziny przed Mszą św. rano i wieczorem
Rano: 8:30 - 9:00
Wieczorem:17:30-18:00
oraz
W pierwsze piątki i niedziele godzina przed Mszą św.
Rano:8:00 - 09:00,
Wieczorem:17:00 - 18:00;

Ks. bp Jan Cieński - życiorys
Modlitwa o uproszenie łask za wstawiennictwem
KS. BPA JANA CIEŃSKIEGO
(do prywatnego odmawiania)
Najwyższy i Chwalebny Boże,
Ty w swojej odwiecznej Mądrości
udzieliłeś Biskupowi Janowi Cieńskiemu
daru niezachwianej wiary
w trudnych czasach życia Kościoła.
On całym sercem ukochał Kościół
i starał się, by i inni Go tez miłowali.
To on Twoją mocą
przeprowadzał swe owce ciemną doliną,
dodając im otuchy.
Proszę Cię Panie,
udziel mi za jego wstawiennictwem łaski,
o którą pokornie proszę ( … ),
aby chwała Twojej świętości,
objawionej w pokornej służbie swego Pasterza
rozbrzmiewała przez pokolenia.
Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.
Amen.
Jan Cieński, (Jan Cieński z Cieni i z Okna herbu Pomian) pochodził z szlacheckiej polskiej rodziny, zasłużonej dla kultury polskiej. Był synem Marii Dzieduszyckiej (wnukiem fundatora Muzeum Przyrodniczego we Lwowie Włodzimierza Dzieduszyckiego) i Tadeusza Cieńskiego, polityka, posła na Sejm galicyjski, działacza społecznego, przewodniczącego Komitetu Obywatelskiego we Lwowie podczas walk o miasto w 1918 roku, senatora II RP.
W 1928 roku ukończył Akademię Rolniczą w Dublanach, po czym zapisał się na studia prawnicze na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, które przerwał. W 1933 wstąpił do seminarium duchownego we Lwowie i 26 czerwca 1938, w wieku 33 lat otrzymał we Lwowie z rąk arcybiskupa Bolesława Twardowskiego święcenia kapłańskie. W latach 1938–1945 był wikariuszem, a od 26 listopada 1945 administratorem i następnie proboszczem w Złoczowie. Pełnił tam posługę duszpasterską aż do śmierci, przez 54 lata.
W okresie II wojny światowej i okupacji, ksiądz Cieński ukrywał i ratował polskich Żydów (m.in. przewoził ich do bezpieczniejszego Lwowa), był kapelanem miejscowego inspektoratu Armii Krajowej pod pseudonimem Skarga, ukrywał polskich mieszkańców Złoczowa i okolicznych wsi przed masowymi rzeziami dokonywanymi przez Ukraińców.
Po masowym morderstwie przeprowadzonym przez rosyjskich enkawudzistów na więźniach zamku złoczowskiego w 1941 ksiądz Cieński odprawiał modlitwy za pomordowanych.
Po rzezi mieszkańców Huty Pieniackiej przez ukraińskich nacjonalistów przy udziale ukraińskich żołnierzy 14 Dywizji Grenadierów SS(28 lutego 1944) pomagał w pochówkach okrutnie pomordowanych, zaopiekował się żyjącymi ofiarami, ofiary chowane w zbiorowych mogiłach żegnał żałobną liturgią w dniu 2 marca 1944.
Po wygnaniu z przedwojennych wschodnich województw II RP ludności polskiej ksiądz Jan Cieński pozostał w rodzinnym Złoczowie pełniąc dalszą posługę kapłańską, mimo stałych szykan i ataków fizycznych.
W 1962 roku za prośbą kardynała Stefana Wyszyńskiego papież Jan XXIII mianował ks. Cieńskiego tajnym biskupem. Jednak dopiero 30 września 1967 podczas pobytu w Gnieźnie został on w tajemnicy oficjalnie konsekrowany na biskupa przez prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uczestnikami tej konsekracji, zachowanej w dyskrecji byli biskupi sufragani gnieźnieńscy Lucjan Bernacki i Jan Czerniak.
Po powrocie do Złoczowa biskup Cieński był zmuszony utrzymywać swoja wysoką godność w tajemnicy, m.in. nie używał insygniów biskupich.
Biskup Cieński wyświęcił potajemnie kilku kapłanów greckokatolickich i prawdopodobnie dwóch kapłanów rzymskokatolickich, m.in. obecnego sufragana archidiecezji lwowskiej bpa Leona Małego.
W piątą rocznicę śmierci okoliczni wierni ufundowali biskupowi Cieńskiemu w złoczowskim kościele tablicę pamiątkową, natomiast w dziesiątą rocznicę dzwon nazwany jego imieniem.
Przekonanie wiernych Złoczowa o świętości ks. bpa J. Cieńskiego jest ciągle żywe. Kult jego osoby nie maleje, pomimo upływu lat. Na jego grobie, na przestrzeni prawie 20 lat po jego śmierci, ciągle widać żywe kwiaty i płonące znicze i świece.
O ks. bpie Cieńskim pisze również Profesor ks. dra hab. Józef Wołczański, Dziekan Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie w książce pt. “WYTRWAĆ I PRZETRWAĆ JAK BÓG DAJĘ” (Wydawnictwo Unum, Kraków 2010). W książce umieszczono wiele świadectw wiernych i zdjęć do tych czas nie opublikowanych. Jest w książce między innymi artykuł zmodyfikowanej wersji pracy magisterskiej Ireny Iwaszkiw, pisanej pod kierunkiem ks.prof. dra hab. Stanisława Wilka w Katedrze Historii Zakonów na Wydziale Teologii KUL w 2004 r., s.9 - 48.
W ostatnim czasie zbierane są kolejne świadectwa wiernych w celu rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego na szczeblu diecezjalnym.
Zatem gorąco i serdecznie zachęcamy i zapraszamy wszystkich żyjących świadków życia i posługi ks. bpa Jana Cieńskiego do złożenia takich świadectw.
P.S.
W ZWIĄZKU Z POWYŻSZYM PROSIMY
O NADSYŁANIE MATERIAŁÓW
ZWIĄZANYCH Z POSŁUGĄ KAPŁAŃSKĄ KS. BPA JANA CIEŃSKIEGO.
ЩИРО ПРОСИМО НАДСИЛАТИ ВСІ МАТЕРІАЛИ І СВІДЧЕННЯ
ПРО СВЯЩЕНИЧУ ПОСЛУГУ КС. ЄПИСКОПА ЯНА ЦЄНСЬКОГО.
на адрес:
пошта e-mejlowa
або адрес поштовий парафії
Парафія Успіння ПДМ
вул. Сковороди 2
м.Золочів
80-700 UKRAINA
Молитва про отримання благодаті через заступництво
ЄПИСКОПА ЯНА ЦЄНЬСКОГО
(для приватної молитви)
Всевеличнний і преславний Боже,
Ти у своїй предвічній Мудрості
надав єпископу Янові Цєньскому дар непохитної віри у важкі часи життя Церкви.
Він усім серцем возлюбив Церкву і вчив інших Її любити.
Це він Твоєю міццю провів свої вівці через темну долину, додаючи їм підтримки і заохочення.
Прошу Тебе Господи,
уділи мені через його заступництво своєї благодаті, про яку покірно прошу (...),
щоб слава Твоєї святості, яку Ти об'явив у покірному служінні свого Пастиря
розповсюджувалася поколіннями.
Котрий живеш і царюєш на віки вічні.
Амінь.
Komentarze/коментарі: